•   Staff Organization ~ Beechfield Elementary/Middle School

      Principal, Renee Browning 
     
      2015-2016 

    Building Location

    POSITION

    Room  Number

     

    Administrative Team

     

    Main

    Renee Browning, Principal

    117A

     Main

    Shayna Sterrett, School Lead Coach

    G 18

    Mode A

    Mrs. Charmaine Dixon, Asst. Principal

    11A

     

    Pre-kindergarten Team

     

    Main

    Belinda McLean

    5

    Main

    Barbara Clark

    2

    Main

    Morgan Hammett

    4

     

    Kindergarten Team

     

    Main

    Meghan Laschinger

    202

    Main

    Shanell Redmond

    101

    Main

     Toni Williams

    103

     

    First Grade Team

     

    Main

     Macklyn Golden

    109

    Main

    Alicia Pryor

    110

    Main

    Lauren Kingston

    105

    Main

     TBD

    207

     

    Second Grade Team

     

    Main

      Sandra Lofaro

    211

    Main

     Glenda Lutalo

    112

    Main

     Latasha Griffin

    202

     

    Third Grade Team

     

    Main

     Michelle Trodgon

    210

     Main

      Kelly Wilhelm

    114

     

     

     

     

    Fourth Grade Team

     

    Main

      Atiya Fagbewesa – ELA only  for (401)

    210

    Main

     Hannah Ward

    115

    Mod B

    Tamika Allen

    4B

     

    Fifth Grade Team

     

    Module B

     Tamika Allen

    4B

    Module A

     Alison Gray

    6B

    Module B

    Frederick Schwab

    6B

     

    Sixth Grade Team

     

    Module A

     Chynna Crawford

    14 A

    Module A

      Darrell Frazier

    6A

     

     

     

     

    Seventh Grade Team

     

    Module A

     Kelsey Jimerson

    3

    Module A

    Matthew Owens

    7

     Module A

    Chynna Crawford

     14

     

                           

     

    Building Location

    POSITION

    Room Number

     

    Eighth Grade Team

     

    Module A

    Nyesha  Trusty

     2a

     Module A

    Beverley Lovemore

    12 a

    Module A & B

    Crystal Glover

    3a, 9b

     

    Related Arts Team

     

    Main

     Garry  Cipra

    Gym

    Main

     Michael Thompson

    1

    Main

     Douglass Myers

    Library

    Main

      New Fit Kids Agency

    Library  

     

    Special Education Team

     

    Main / Mod B

    Robert Kotlinski

    115 / 9b

    Main

    Ashley Bynum

    208

    Main

    Kristin Rourke

    207

    Module A

    Lauren DiBarba

    8a

    Module B

    Fredrick Schwab

    8

     

    Instructional Support

     

    Main Building

    Barbara Westley ( Educational Associate- Literacy Coach )

    209

    Mod B

    Rashedda Carroll  ( New Teacher Mentor )

    113 B

     

     

     

     

     

     

    Building Location

    POSITION

    Room Number

     

    Para- Professional Team

     

     

    Main

    Joyce Connor ( Pre-Kindergarten)

    2

    Main

    Marguerite Richardson (Pre-Kindergarten)

    4

    Main

    Conta Woods  ( Pre-Kindergarten)

    5

    Main

    Ruby Hurt ( ELA – K-3 )

    202

    Main

    Shellae Little ( Mathematics  K-3)

    103

    Main

    Blanche Bailey (ELA – 2nd and 4th  grade / Mathematics)

    112

    Main

    Mary Ruffins (Non-Instructional)

    117

    Main

    Shirley Wilkins ( Non- Instructional)

    117

    Main

    Eva Johnson ( Special Ed. Para )

    102

     

    Counselor

     

    Main

    Helena Boothe

    113A

     

    Librarian

     

     Main

     Douglass Myers

                   Library

     

    Special Education Support Team

     

    Main

    Doris Austin (ITA)

    116B

    Main

    Sarah Price (TSP)

    116B

    Module A

    Dr. Friedland  (Psychologist)

    Office 3

    Module A

    Jessica Young – Social Worker

    Office 2

    Main

    Marge Trenkle  - (Speech Pathologist)

    200

     

    Intervention and Support

     

    Main

    Kristin Ege (ESOL Teacher)

    207

    Module A

     Ms. Smith  (Hope Health Services)

    Office 1

    Module B

     Charisse Weiss (Hope Health Services)

    Office

     

     Administrative Asst. II

     

    Main

     Mrs. Tina Richardson

    Main Office

     

    Resource Centers

     

    Module B

    Mathematic Resource Room

    113 B

    Main Building

    Literacy Resource Center

    209

    Module B

    Testing Security Room

    9a

    Module A

    Computer Center / SGA

    4a

    Module – A

    Teacher Resource Center

    10

    Module – B

    Data Monitoring and Management Center

    10b

     

    Parent Development Center

     

    Module B

    Mrs. Beverly Wallace

    3B

     

       Reflection Room

     

     Module A

    Continuous Growth

    1

    Module B

    Continuous Growth

    1

     

    School Police

     

    Module A

    Officer  Kelley  Jackson

    5A

     

    Custodial Staff

     

    Main

    Irma Vazquez

     

    Module A

    Eugene Rogers

     

    Main

    Theresa Vazquez

     

     

    Cafeteria Staff

     

     

    Ms. Aynn Greene   

    Cafeteria

     

    Sharon Smith

    Cafeteria

     

    Sharon Willett

    Cafeteria