• Staff Directory 2017-2018

    Staff Name

    Role

    Misha Scott

    Principal

    Tina Rayne

    Office Assistant

    Cleo Parker

    Staff Associate/Student Registrar

     

    Educational Associate-8th Grade Lead

    Andrea Nish

    8th  Grade  Mathematics

    Madeline Grewell

    8th Grade ELA

    Priscilla Smothers-Johnson

    8th Grade Social Studies/Staff Associate

    Brian Yancey

    Character Coach

    Nakia Jones

    Assistant Principal-7th Grade Lead

    Jasmine Ward

    7th Grade ELA

    Nicole Ingram

    7th Grade Mathematics

    Kavon Smith

    7th  Grade Social Studies

    Stephane Spivey

    Character Coach

    Shavonne Berkley

    Educational Associate-6th Grade Lead

    Izattie Preston

    6th Grade Mathematics

    Charles Pierce

    6th Grade ELA

    Laura Sweeney

    6th Grade Social Studies

    Final Colter

    Character Coach

    Bruce Stahl

    IEP Chair/SPED Resource

    Janill Bobbitt

    Resource Teacher-ELA SPED

    Tyease Jackson

    SPED Self-Contained Mathematics

    Nahleen Small

    SPED Self-Contained ELA

    Robin Lewis

    SPED Self-Contained Science/Science

    Gregory Thomas

    PRIDE Lead

    Ravina Anderson-Farmer

    Special Education Paraeducator

    Charles Barrett

    Special Education Paraeducator

    George Jackson

    Special Education Paraeducator

    Theresa Dennis

    PRIDE Science/Social Studies

    Helena Vaughn-Bell 

    PRIDE Grade ELA/Social Studies

    Kina Melvin

    PRIDE Mathematics/Social Studies

    Niki Anderson

    Social Worker-General Ed

    Jennifer McCann

    Social Worker-PRIDE

    Rebecca Wondrack

    Psychologist-General Ed

    Marianne Lapastora

    Psychologist-PRIDE

    Ms. Diggs

    Theatre

    Jared Perry

    Instrumental Music

    Ms. Mercer

    Dance

    Kathleen Yoo

    Visual Arts

    Cody Henson

    Character Coach-Basement/Rover

    Carl Domenic

    Physical Education/ Health

    Megan Kashdin

    Lead Teacher

    Sheila Travers

    Manager I - Cafeteria

    Robert Pratters

    Food Service

    Andriene Cooper

    Food Service

     Kirk Jones     Food Service

    Hallie Atwater/Henriette Taylor 

    Community School Coordinator

    BELL/Orchkids

    Afterschool program