•  2015 - 2016

    Beechfield Elementary/Middle School #246

    STAFFING ORGANIZATION

    Building Location

    POSITION

    Room  Number

     

    Administrative Team

     

    Main

    Renee Browning, Principal

    117A

    Module A

    Shayna Sterrett, School Lead Coach

    113A

    Main

    Mrs. Charmaine Dixon, Asst. Principal

    11A

     

    Pre-kindergarten Team

     

    Main

    Belinda McLean

    5

    Main

    Barbara Clark

    2

    Main

    Morgan Hammett

    4

     

    Kindergarten Team

     

    Main

    Meghan Laschinger

    202

    Main

    Toni Williams

    103

    Main

     Shanell Redmond

    101

     

    First Grade Team

     

    Main

    Macklyn Golden

    109

    Main

    Alicia Pryor

    110

    Main

    Lauren Kingston

    112

     

    Second Grade Team

     

    Main

    Sandra Lofaro

    211

    Main

    Glenda Lutalo

    112

    Main

    Latasha Griffin

    202

     

    Third Grade Team

     

    Main

    Michelle Trogdon

    210

    Main

    Kelly Wihelm

    114

    Main



     

    Fourth Grade Team

     

    Main

    Atiya Fagbewesa-ELA only for (401)

    210

    Main

    Hanna Ward

    115

     

    Fifth Grade Team

     

    Module B

    Tamika Allen

    4B

    Module B

    Alison Gray

    6B

    Module B



     

    Sixth Grade Team

     

    Module A

    Chyna Crawford

    14A

    Module A

    Brent Stewart

    Darrell Frazier  

    7A

                  6A

     

    Seventh Grade Team

     

    Module A

    Kelsey Jimerson

    13A

    Module A

    Brent Stewart

    7A

    Module A


    4

    Module A

    Berverley Lovemore

    12A

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Building Location

    POSITION

    Room Number

     

    Eighth Grade Team

     

    Module A

    Nyesha Trusty

     2A

    Module A

    Beverley Lovemore

    12A

    Module A

    Darrell Frazier

    6A

     

    Related Arts Team

     

    Main

    Kevin Saylor

    Gym

    Main

    Michael Thompson

    1

    Main

    Douglass Myers

    Library

    Main

    Bring The Noise

    LIbrary










     

    Special Education Team

     

    Main

    Michelle Goldenberg

    207




    Module B

    Kristin Rourke

    5B

    Module A

    Lauren DiBarba

    8A

    Module B

    Frederick Schwab

    8B

    Module B

    Crystal Glover

    9B

     

    Instructional Support Team

     

    Main

     Atiya Fagbewesa- Literacy Representative

    203

    Main

    Kelly Wilhelm (New Teacher Mentor)

    114




    Module A

     Darrell Frazier Mathematics Representative


    6A

    Module B

    Alison Gray Mathematics Representative

    6B

     






     

     

     

     

     


     


    Building Location

    POSITION

    Room Number

     

    Para- Professional Team

     

    Main

    Joyce Connor ( Pre-Kindergarten)

    2

    Main

    Marguerite Richardson (Pre-Kindergarten)

    4

    Main

    Conta Woods  ( Pre-Kindergarten)

    5

    Main

    Ruby Hurt ( Kindergarten-Grade 2)

    202

    Main

    Amie Sewell (Kindergarten-Grade 4)

    103

    Main

    Blanche Bailey ( Kindergarten-Grade 1)

    112

    Main

    Shellae Little ( Mathematics K-3)

    114

    Main

    Mary Ruffins (Non-Instructional)

    117










     

    Counselor

     

    Module B

    Helena Boothe

    7B

     

    Librarian

     

     Main

    Douglass Myers

                   Library

     

    Special Education Support Team

     

    Main

    Doris Austin (ITA)

    116B

    Main

    Sarah Price (TSP)

    116B

    Module A

    Dr. Frieland  (Psychologist)

    Office 3

    Module A

    Jessica Young  Social Worker

    Office 2

    Main

     Althea Hunt (Speech Pathologist)

    200

     

    Intervention and Support

     

    Main

    Kristin Ege (ESOL Teacher)

    207

    Module A

    Laurie Wollman (Hope Health Services)

    Office 1



     

    Hall Monitors

     

     

    Elizabeth Graves

     

     

    School Secretary

     

    Main

     Mrs. Tina Richardson

    Main Office

     

    Resource Centers

     

    Module – A

    College and Career Student Center

    10

    Module – B

    Data Monitoring and Management Center

    10

     

    Parent Development Center

     

    Module B

    Mrs. Nancy Smith

    3B

     

    Reflection Room

     

     Module A

     Continuous Growth

    1

     

    School Police

     

    Module A

    Officer  Jackson

    5A

     

    Custodial Staff

     

    Main

    Irma Vazquez

     

    Module A

    Eugene Rogers

     

    Main

    Theresa Vazquez

     

     

    Cafeteria Staff

     

     

    Anita Watts ( Cafeteria Manager )

    Cafeteria

     

    Sharon Smith

    Cafeteria

     

    Sharon Willett

    Cafeteria